icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enerģijas tirgus apskats 2022. gada jūlijsELEKTRĪBAS BIRŽAS CENA Electer icon

Enerģijas tirgus apskats 2022. gada jūlijs

Komentāri:

 • Jūlijā elektroenerģijas cena biržā joprojām turējās augstā līmenī. Salīdzinājumā ar jūniju tā palielinājās par 39,70%, cenai pieaugot līdz 304,96 EUR/MWh.
 • Galvenie elektrības cenas pieauguma iemesli bija siltie laikapstākļi un tas, ka Baltijas cenu apgabalā ražošanas jaudas nebija pietiekamas. Pie augstām āra gaisa temperatūrām tiek ierobežotas arī starpvalstu elektroenerģijas pārvades tīkla caurlaides jaudas, tādejādi samazinot cenu ziņā lētākas importējamās elektroenerģijas apjoma pieejamību. Līdz ar to Baltijas valstīm nācās importēt elektroenerģiju caur Poliju no kontinentālās Eiropas, kur elektrības cenas ir augstākas, pateicoties augstajām ogļu cenām Eiropā. Tas galvenokārt ietekmēja nevis maksimumstundas, bet dienas un nakts stundu elektroenerģijas cenas biržā.
 • Salīdzinājumā ar 2021. gada jūliju elektroenerģijas cena šī gada jūlijā bija par 249,46%augstāka.
 • Ziemeļvalstu ūdens bilance hidrorezervuāros jūnijā palielinājās par 2,46 TWh, un, līdz ar to, bija vidēji 4,44 TWh zem normas līmeņa.
 • CO2 kvotu cenas jūnijā samazinājās par 2,9%, un jūlijā bija vidēji 81,35 EUR/t.
 • Indikatīvā nākotnes līgumu cena Latvijas tirdzniecības apgabalā 2022. gadam ir 417,41 EUR/MWh, 2023. gadam 295,47 EUR/MWh un 2024. gadam – 205,01 EUR/MWh.
 • Indikatīvā nākotnes līgumu cena vidējam biznesa klienta patēriņa profilam atspoguļo šī brīža prognozes nākotnes cenām Latvijas, Igaunijas un Somijas cenu apgabalā.

GĀZES BIRŽAS CENA Gas icon

Enerģijas tirgus apskats 2022. gada jūlijs

Komentāri:

 • Dabasgāzes cena TTF biržā salīdzinājumā ar jūniju pieauga un jūlijā bija par 56,8% augstāka. Jūlijā tā vidēji bija 173,53 EUR/MWh. Tam par iemeslu bija raizes par cauruļvada “Nordstream 1” darbības iespējamo darba pārtraukšanu pēc apkopes darbu veikšanas. Lai arī cauruļvads darbu atsāka, “Gazprom” pāris dienas vēlāk paziņoja par 20% jaudu samazināšanu, kas Eiropas valstīm apgrūtināja aizpildīt savas dabasgāzes krātuves.
 • Salīdzinājumā ar 2021. gada jūliju dabasgāzes cenai vērojams 492,32%pieaugums.
 • Naftas cena jūnijā salīdzinājumā ar maiju samazinājās par 10,5% līdz 105,12USD/bbl.
 • Indikatīvā TTF nākotnes līguma cena 2022. gadam ir 148,00 EUR/MWh, 2023. gadam 150,2 EUR/MWh un 2024. gadam 91,2 EUR/MWh.
 • Indikatīvā TTF nākotnes līgumu cena atspoguļo šī brīža prognozes nākotnes cenām.


Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Enefit analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Enefit solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Enefit neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.