icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enerģijas tirgus apskats 2019. gada novembris

ELEKTRĪBAS BIRŽAS CENA Electer icom

Enerģijas tirgus apskats 2019. gada novembris
  • Siltais laiks novembrī saglabāja zemas elektrības cenas.
  • Cenas nepieauga arī pieaugošā saražotā elektroenerģijas apjoma dēļ.
  • Neskatoties uz zemāku ūdens rezervju līmeni Ziemeļvalstīs, un oglekļa dioksīda cenu saglabāšanos iepriekšējā mēneša līmenī, elektroenerģijas biržas cenas nepalielinājās.

Enerģijas tirgus apskats 2019. gada novembris

GĀZES BIRŽAS CENA GASPOOL TIRGŪ Gas icon

Enerģijas tirgus apskats 2019. gada novembris
  • Gāzes cenas GasPool un TTF tirgū palielinājās apkures sezonas dēļ.
  • Naftas tirgus ieguva impulsu galvenokārt pateicoties ASV un Ķīnas tirdzniecības strīdiem un cerībām, ka OPEC vienošanās par naftas ieguves samazināšanu tiks piemērota ilgāku laiku.

27. novembrī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprināja AS “Sadales tīkls” elektrības sadales sistēmu pakalpojumu tarifu projektu. Jaunie tarifi stājas spēkā un tiks piemēroti ar 2020. gada 1. janvāri, to sniegto ieguvumu varēs redzēt februārī, saņemot rēķinu par janvāri. Šis vēsturiski būs pirmais vispārējais elektrības sadales tarifa samazinājums.

Lielākoties samazinājumu izdevies panākt trīs pozīciju dēļ:

  • SPRK kapitāla atdeves samazinājums par 26 milj. eiro;
  • Ekspluatācijas izmaksu samazinājums par 13,5 milj. eiro;
  • Nākotnē plānoto efektivitātes pasākumu izmaksu samazinājums par 7 milj. eiro.

Sadales tarifu mājsaimniecībām veido mainīga un fiksēta daļa. Saskaņā ar apstiprināto tarifu, tā mainīgā daļa no nākamā gada sākuma samazināsies vidēji robežās no 8%, savukārt fiksētā daļa paliks nemainīga. Reālais samazinājums būs atkarīgs no lietotāja pieprasītajām jaudām un elektroenerģijas patēriņa.

Jau šobrīd ir iespējams uzzināt, kā tarifu samazinājums ietekmēs klienta rēķinu, izmantojot tarifu aprēķina kalkulatoru.

Informācija par to, kāds tarifs ir spēkā klienta īpašumā šobrīd, ērti pieejama klientu portālā e-st.lv, sadaļā «Objektu informācija».


Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Enefit analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Enefit solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Enefit neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.