icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enerģijas tirgus apskats 2019. gada marts

Enerģijas tirgus apskats 2019. gada marts

Pavasaris vienmēr uzlādē jauniem sasniegumiem, tāpēc arī pēdējais mēnesis elektroenerģijas tirgum un Enefit ir bijis īpaši enerģisks. Saulainā ziemas izskaņa strauji kausēja ne tikai sniegu, bet arī nākotnes cenas biržā, savukārt Enefit komanda aizvadīja pirmo mēnesi aktīvi iepazīstinot Latvijas mājsaimniecības ar jauniem enerģijas iegādes risinājumiem.

Pēc pērnā gada straujajiem cenu lēcieniem, siltā ziema sniedza zināmu atelpu, veicinot nākotnes cenu kritumu biržā. Tādējādi marta izskaņā nākotnes cenas bija jau par 12% zemākas nekā gada sākumā. Pašlaik gan šī tendence ir apstājusies un pēdējo nedēļu laikā cenas biržā saglabājas svārstīgas, bez tālāka krituma.

Ir sekmīgi noslēgts pirmais mēnesis mājsaimniecību tirgū un pašlaik jau vairāk nēkā 1800 mājokļu Latvijā ir izvēlējušies izmantot Enefit pakalpojumus. Esam gandarīti par augsto patērētāju interesi un aicinām ikvienu apmeklēt jauno Enefit mājas lapu, lai izvērtētu piedāvājumu ne tikai savam uzņēmumam, bet arī mājoklim.

Pozitīvi, ka mājsaimniecības neapstājas tikai pie enerģijas iegādes. No papildpakalpojumiem augsta interese ir par enerģijas ražošanas iespējām savos mājokļos jeb saules enerģijas paneļu uzstādīšanu. Tā kopumā ir pozitīva tendence, kas apliecina patērētāju gatavību aktīvāk iesaistīties elektroenerģijas tirgū un paver plašākas iespējas attīstīt enerģijas ražošanu pašpatēriņam gan mājokļos, gan uzņēmumos.

Sakarā ar negaidīti siltajiem laika apstākļiem martā bija vērojama elektrības cenas pazemināšanās. Igaunijā elektrības cena samazinājās par 15,2 %, sasniedzot 40,10 EUR/MWh, Somijā - par 14,5 %, sasniedzot 40,01 EUR/MWh, Latvijā - par 15,3 %, t.i., līdz 40,07 EUR/MWh, bet Lietuvā - par 14,9 %, sasniedzot 39,99 EUR/MWh.


Siltais laiks pazemināja elektrības cenu martā

Marta sākumā tika prognozēts, ka mēneša vidējā elektrības cena būs aptuveni 45,5 EUR/MWh, tomēr sakarā ar silto laiku un hidroresursu stāvokļa uzlabošanos elektrības cena bija nedaudz zemāka. Pateicoties aktīvai sniega kušanai kalnos un bagātīgajiem nokrišņiem, Ziemeļvalstu hidroresursu bilance martā uzlabojās gandrīz par 10 TWh.


Siltais laiks pazemināja elektrības cenu martā

Tāpat elektrības cenu joprojām ietekmē CO2 kvotu tirgus pieaugums, kurā Breksita gaidās valda jūtama spriedze. Proti, pastāv iespēja, ka Lielbritānija var izstāties no Eiropas kvotu tirgus, kas savukārt var izraisīt pārpalikuma veidošanos kvotu tirgū un kvotu cenu krišanos.


Siltais laiks pazemināja elektrības cenu martā

Noslēgtie nākotnes darījumi dod pamatu prognozēt, ka aprīlī elektrības cena varētu būt aptuveni 37,60 EUR/MWh. Mēneša sākuma siltie laika apstākļi šobrīd liecina, ka prognozes par elektrības cenas pazemināšanos ir pamatotas. Tomēr šī pārskata sastādīšanas brīdī pastāv risks, ka aprīļa vidū gaidāmais aukstuma vilnis var veicināt elektrības cenas celšanos. No otras puses, cenu paaugstināšanos ierobežo ievērojamais patēriņa samazinājums.


Siltais laiks pazemināja elektrības cenu martā

Martā stabili turpinājās jēlnaftas cenas kāpums. Mēneša vidējā jēlnaftas cena pieauga par 4,0 %, sasniedzot 67,03 USD par barelu. Savukārt, vērtējot mēneša noslēguma cenu, jēlnaftas barela cena martā pieauga par 3,6 %, t.i., līdz 68,69 USD. Naftas cenu kāpuma tendence ir saistīta ar OPEC solījumiem palielināt ražošanas ierobežojumus un ar problēmām Venecuēlā un Irānā.


Situācija naftas un gāzes tirgos martā

Gāzes cena martā pazeminājās. Gaspool cena pazeminājās par 12,5 %, sasniedzot 16,15 EUR/MWh, bet TTF cena — par 13,4 %, t.i., līdz 15,65 EUR/MWh. Gāzes cenas kritums bija saistīts ar siltāku laika apstākļu iestāšanos un sezonālajiem faktoriem, t.i., ar pieprasījuma krišanos.


Situācija naftas un gāzes tirgos martā

Eiro-dolāra kursa izmaiņas martā bija 0,4 % par labu dolāram. Mēneša vidējais EUR/USD kurss bija 1,1299, un mēnesis tika noslēgts ar kursu 1,1217.


Situācija naftas un gāzes tirgos martā

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Enefit analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Enefit solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Enefit neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.