icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Energijas tirgus apskats 2019 gada maijs

Energijas tirgus apskats 2019 gada maijs

Katru gadu jūnijs Enefit ir īpašs mēnesis, jo tad izaicinām sevi un apkārtējos uz sarunu par enerģijas nākotni un efektīvu vides resursu apgūšanu Latvijā. Arī šogad aktīvi piedalāmies sarunu festivālā LAMPA, lai sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti radītu līdz šim festivāla vēsturē lielāko platformu sarunām par vides jautājumiem.

28. un 29. jūnijā Enefit komandu varēs sastapt Cēsu pils parkā, kur īpašā platformā Siltumnīca aizvadīsim aizraujošu un daudzveidīgu divu dienu programmu. Runāsim, eksperimentēsim, analizēsim un meklēsim atbildes tam, kas ir mūsu svarīgākie resursi un kā tos efektīvi apgūt ilgtermiņā. No energoresursiem, gaisa, ūdens, cilvēkresursiem līdz pat mākslai un kosmosam – novērtēsim sasniegto un mācīsimies izkāpt no savas komforta zonas, lai spertu soli pretim nākotnei jau šodien.

Tiekamies Siltumnīcā Cēsīs, lai iepazītu svaigu skatījumu uz ikdienas aktualitātēm, izvingrinātu savu kritisko domāšanu un vienkārši pavadītu lielisku nedēļas nogali, atvelkot elpu no vasaras tveices.

Maijā bija vērojams neliels mēneša vidējās elektrības cenas pieaugums. Salīdzinājumā ar aprīli elektrības cena Igaunijā palielinājās par 0,3 %, sasniedzot 42,32 EUR/MWh, Latvijā — par 1,8 %, sasniedzot 44,28 EUR/MWh, bet Lietuvā — par 1,4 %, sasniedzot 44,11 EUR/MWh.


Maijā elektrības cena nedaudz pieauga

Savukārt Somijā elektroenerģijas cena pazeminājās par 3,9 %, sasniedzot 39,84 EUR/MWh. Elektrības cenas pieaugums tomēr bija mazāks par prognozēto, jo Somijas cenu apgabalā maija mēnesis tika noslēgts ar nākotnes darījumu cenu 45,10 EUR/MWh.


Maijā elektrības cena nedaudz pieauga
Maijā elektrības cena nedaudz pieauga

Lai gan Nord Pool Spot tirgū cena maijā samazinājās, tomēr sakarā ar elektrostaciju apkopēm un avārijām elektrības cena Baltijas valstīts bija nedaudz augstāka. CO2 kvotu cena maijā pazeminājās par 2,2 %, t.i., līdz 25,52 EUR/t un tās līmenis saglabājās stabils visa mēneša garumā. Hidroresursu līmenis maijā palielinājās no 11,2 TWh deficīta līdz 2,1 TWh pārpalikumam, ļaujot nedaudz samazināt elektrības cenu. Pateicoties hidroresursu pozitīvajai bilancei un CO2 tirgus stabilizācijai, jūnijā ir sagaidāma elektrības biržas cenas samazināšanās.


Maijā elektrības cena nedaudz pieauga

Jēlnaftas cena maijā samazinājās par 2,2 %, un mēneša vidējā cena bija 70,3 USD par barelu.


Maijā elektrības cena nedaudz pieauga

Maijs tika noslēgts ar cenu 64,49 USD par barelu, kas ir par 11,4 % zemāka par aprīļa noslēdzošo cenu. Galvenokārt naftas cenu ietekmēja saspīlējums ASV un Ķīnas tirdzniecības attiecībās. EUR/USD kurss maijā samazinājās par 0,5 %, un mēneša vidējais maiņas kurss bija 1,1183.


Maijā elektrības cena nedaudz pieauga

Sakarā ar siltajiem laika apstākļiem un naftas cenas pazemināšanos bija vērojams arī gāzes cenas kritums. Gaspool mēneša vidējā cena pazeminājās par 10,1 %, sasniedzot 13,75 EUR/MWh, bet TTF cena — par 12,6 %, t.i., līdz 13,11 EUR/MWh.


Maijā elektrības cena nedaudz pieauga

Visticamāk, Latvija nevienam iztēlē nesaistās ar saules gaismas pārbagātu vietu kā, piemēram, Spānija vai Itālija. Tomēr, pretēji mūsu ierastajam pesimismam par vietējiem laikapstākļiem, Baltijā ir lieliski apstākļi elektrības iegūšanai no saules enerģijas, jo, salīdzinot ar Viduseiropas valstīm, šeit vasarās diennakts gaišā daļa ir daudz garāka.

Lai arī saules enerģijas paneļi uz māju jumtiem mūsu platuma grādos var šķist kā eksotika, šī risinājuma popularitāte pēdējos gados ir augusi divkārt. Tas galvenokārt skaidrojams ar to, ka līdz ar tehnoloģiju attīstību, saules baterijas kļūst efektīvākas un arī lētākas. Pašlaik saules enerģijas paneļus var ieraudzīt jau ne tikai uzņēmumu teritorijās, bet arī uz privātmāju un pat daudzdzīvokļu māju jumtiem.

Ja arī tev ir radusies interese par saules paneļu uzstādīšanu, šeit vari iepazīties ar septiņiem vienkāršiem soļiem, kā uzsākt saules enerģijas ražošanu kopā ar Enefit.


1. Vieta, vieta un vēlreiz vieta

Pirmkārt, novērtē, vai tavā īpašumā ir piemērota vieta saules paneļu uzstādīšanai. Ierastais pieņēmums, ka paneļus var uzstādīt tikai uz “pareizā” slīpuma jumta un tikai vietās, ko pastāvīgi apspīd tieši saules stari, ir samērā maldīgs. Patiesībā risinājumi var būt visdažādākie – saules paneļus var novietot gan uz plakana, gan slīpa jumta, gan arī vienkārši uz zemes. Protams, paneļu novietojums pret dienvidiem būs visefektīvākais, bet paneļi spēs ražot enerģiju jebkurā debess pusē un arī tad, ja ir apmācies laiks – atšķirsies tikai to ražīgums. Tas jāņem vērā, projektējot sistēmu un plānojot atmaksāšanās periodu.


2. Situācijas izvērtēšana un piedāvājums

Saules enerģijas paneļu izbūve ir investīcija, un tās izdevīgums jānovērtē pirms projekta uzsākšanas. Atmaksāšanās periods ir atkarīgs no vairākiem faktoriem: uzstādīšanas vietas piemērotības, izvēlētās saules paneļu komplektācijas, finansējuma nosacījumiem un elektroenerģijas patēriņa specifikas – kāds ir pašu patēriņš, un kāds saražotā atlikums tiks nodots atpakaļ tīklā.

Tāpēc, potenciālajam klientam izrādot interesi par saules paneļu uzstādīšanu, Enefit inženieri vienmēr novērtē īpašumu klātienē un veic detalizētus aprēķinus piedāvājuma sagatavošanai.


3. Līgums un finansējuma izvēle

Pēc situācijas izvērtēšanas saņemsi līgumu, kurā būs skaidri atrunāti ne vien uzstādīšanas termiņi un izmaksas, bet arī iekārtu apkopes un garantijas nosacījumi. Enefit uzstādītie saules enerģijas paneļi ir izturējuši rūpīgu atlases procesu, tāpēc tiem tiek nodrošināta 15 gadu garantija.

Slēdzot līgumu, tiek piedāvāta iespēja izmantot arī finansēšanas risinājumu, kas ļaus par uzstādītājiem saules enerģijas paneļiem norēķināties ar nomaksu jeb izmantot elektrības rēķinā gūto ietaupījumu.


4. Projektēšana un saskaņošana

Lai pārliecinātos par kvalitatīvu saules enerģijas ražošanas sistēmas uzstādīšanu, tiek veikti detalizēti projektēšanas darbi, izvērtējot tehniskos apstākļus un saņemot visas nepieciešamās atļaujas. Mājsaimniecībām šis process parasti ilgst līdz vienam mēnesim, bet uzņēmumiem, kuri īsteno vērienīgākus saules enerģijas projektus, tie var būt arī pāris mēneši. Visus projektēšanas un saskaņošanas darbus nodrošina Enefit speciālisti, lai pārliecinātos, ka paneļi darbosies ar maksimālo efektivitāti un to konstrukcija spēs pārdzīvot arī stiprākas vētras.


5. Vienkāršākais – uzstādīšana

Pēc projekta apstiprināšanas atliek tikai uzstādīt saules enerģijas paneļu sistēmu un pievienot to tīklam. Tas parasti aizņem vien pāris dienas un prasa vienkāršus montāžas darbus.


6. Ražo, patērē un pārdod

Savu – videi nekaitīgu un lētāku – enerģiju iegūsi uzreiz pēc sistēmas uzstādīšanas. Tomēr to vari ne tikai patērēt, bet arī pārdot.

Dienā, kamēr mājoklis patērē mazāk elektrības, veidojas saražotā pārpalikums, kas tiek atdots atpakaļ tīklā. Enefit piedāvā šo enerģiju atpirkt par tā brīža aktuālo cenu biržā. Diennakts gaišajā laikā elektroenerģijas cena biržā ir visaugstākā, bet naktī tā būtiski samazinās. Tādējādi Enefit saules paneļu īpašnieki par dienā saražotās enerģijas pārpalikumu iegūst augstāko cenu, bet diennakts tumšajam laikam nepieciešamo enerģiju var iegādāties par zemāku cenu.


7. Regulāra apkope

Lai saules enerģijas paneļu sistēma darbotos korekti un nezaudētu efektivitāti, ieteicams regulāri sekot līdzi tās darbībai un ik pēc pāris gadiem veikt detalizētāku sistēmas pārbaudi. Ikdienā sistēmas darbībai un saražotās enerģijas apjomam var sekot līdzi “Sadales tīkla” tīmekļa vietnē, savukārt specifiskāku apkopi labāk uzticēt speciālistiem, kas pārbaudīs visas elektrosistēmas darbību.

Šobrīd saules enerģijas sistēma ir apsvēršanas vērta investīcija, kas ir vienkārši uzstādāma, ļauj tūlīt samazināt elektrības rēķinu un piedāvā pārskatāmu atmaksāšanās periodu, kura ilgums ir atkarīgs no patēriņa specifikas, taču nepārsniedz 10 gadus.

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Enefit analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Enefit solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Enefit neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.