icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Energoefektivitātes padomi

Tērēt mazāk nav vienīgais veids, kā samazināt izmaksas par elektrībuheader img

Esošā mājokļa remonts vai jaunas mājas būvniecība ir vērienīgs projekts. Lai investīcijas atmaksātos pēc iespējas ātrāk un izdotos ietaupīt, ir svarīgi rūpīgi izvērtēt, kā mājokli padarīt pēc iespējas energoefektīvāku – gan no dizaina, gan interjera viedokļa.


1. Būvējot mājokli, izvēlies efektīvāko novietojumu

Veidojot mājas projektu, jāņem vērā un jāliek lietā tā ģeogrāfiskā novietojuma iespējas un apkārtējās vides sniegtās priekšrocības. Aplūkojot gan ģeogrāfisko, gan meteoroloģisko karti, var vienkārši noteikt, no kuras puses būs vairāk saules gaismas, kuru mājas pusi sasniegs stiprākās vēja brāzmas. Logi, kas atradīsies pret austrumiem, rietumiem un dienvidiem, mājoklī ielaidīs vairāk saules, tādējādi samazinot apkures un apgaismojuma izmaksas šajās telpās, taču ir svarīgi tos aizklāt ar aizkariem, lai vasaras mēnešos nerastos nepieciešamība pēc papildu dzesēšanas. Ja vēja brāzmas ir bieža parādība ( piemēram, klajā laukā), to var izmantot kā dabisko dzesētāju vai arī savlaicīgi paredzēt mājokļa konstrukcijā aizsegu no vēja.


2. Samazini siltuma zudumus

Mājokļa izmērs nosaka nepieciešamās siltumenerģijas apjomu. Jāņem vērā – jo lielāka sienu virsma (augstāki griesti, platākas istabas), jo vairāk resursu būs jāpatērē mājokļa apkurei. Energoefektīvākās ir kompaktas krusta formas vai kvadrātveida mājas. Svarīga ir arī jumta konstrukcija – pie vienādiem māju izmēriem vairāk enerģijas patērēs un lielākus siltuma zudumus radīs māja ar slīpu jumtu.


Būtiski ir pievērst uzmanību mēbeļu novietojumam, piemēram, ledusskapim jāatrodas tālāk no radiatoriem, lai tas neabsorbētu siltumu un nepatērētu vairāk enerģijas tā uzstādītas temperatūras saglabāšanai. Arī dīvāni, kas novietoti priekšā radiatoriem, absorbē siltumu un neļauj tam izplatīties pa visu dzīvojamo telpu teritoriju. Lai apkures mēnešos saglabātu telpās siltumu un samazinātu tā zudumus, aicinām aizvērt neizmantoto istabu durvis, aizvērt dažādas atveres, piemēram, atslēgas caurumus, durvju spraugas u.c.


Protams, svarīgi ir saprast, kā strādā mājokļa apkures sistēma un kā to gudri pārvaldīt.


3. Izvēlies ilgtspējīgu apkures risinājumu

Ēkas enerģijas ietaupījums ir atkarīgs arī no izvēlētā apkures veida. Vislietderīgākās apkures sistēmas balstās uz atjaunīgo enerģiju, piemēram, ģeotermālajiem siltumsūkņiem, kuri enerģiju iegūst no jau esošā zemes siltuma. Ja būvējat jaunu māju, ģeotermālā siltumsūkņa uzstādīšana jāparedz jau projektēšanas procesā, jo tā uzstādīšanas iespējas noteiks arī atbilstoša mājai piegulošā teritorija.


Ja vēlaties tradicionālāku risinājumu, ir vērts apsvērt kondensācijas tipa apkures katlu, kas ļauj samazināt gāzes patēriņu visās apkures sistēmās, jo samazinās zudumi zemo darba temperatūru dēļ, kā arī tiek iegūts papildu siltums no kondensācijas.


Ja veicat remontu un apsildes risinājuma nomaiņa neietilpst plānā, var apsvērt mazāku apsildes elementu pilnveidošanu, piemēram, cauruļvadu aizsardzību (izolāciju) pret sasalšanu vai siltuma zudumiem, kā arī gaisa aizkaru izvietošanu. Gaisa aizkars kalpo kā neredzamas durvis un gaisa barjera, kas neļauj izkļūt siltajam gaisam vai iekļūt aukstajam.


4. Svarīgs arī apgaismojums un elektroniskās iekārtas

Energoefektivitāti lielā mērā nosaka mājoklī esošais mākslīgais apgaismojums un elektroniskās ierīces. Jau vienā no padomiem noskaidrojām, ka lielu daļu no mājokļa elektrības patēriņa veido apgaismojums. Tāpēc atgādinām, ka elektrības rēķinu var samazināt pavisam vienkārši – izvēloties efektīvākas spuldzes – LED spuldzes. Vairāk par LED spuldzēm.


Uz dažādām elektroiekārtām tiek norādīta to energoefektivitātes klase, kas informē, cik daudz enerģijas vai cita veida resursu tiks patērēts, lietojot ierīci. Pieņemot lēmumu par A, A+, A++ vai A+++ iekārtas iegādi, ir jāizvērtē potenciālais ieguvums pret ieguldījumu pirkumā. Gada laikā katrs + pie A burta jeb katra nākamā energoefektivitātes klase vidēji sniedz pāris eiro ietaupījumu. Tālāk seko vienkārša matemātika. Ja cenu starpība dažādas energoefektivitātes klases iekārtām ir ap pāris desmitiem eiro, ietaupītā enerģija noteikti būs ieguvums. Piemēram, A+ ledusskapja vietā izvēloties A++ ledusskapi, šī investīcija atpelnīsies jau četru gadu laikā. Bet, A+ vietā izvēloties A+++ ledusskapi, kas ir vairāk nekā 50 eiro dārgāks, ietaupītā enerģija cenu starpību nosegs tikai pēc 15 gadiem. Jautājums – vai jūsu ledusskapis vispār tik ilgi nodzīvos?


5. Apsver citus ilgtspējīgus risinājumus

Par sava mājokļa energoefektivitāti iespējams domāt dažādos līmeņos. Tā var būt gan LED spuldžu nomaiņa, gan apjomīgi siltināšanas darbi, ilgtspējīgu materiālu izvēle vai saules paneļu uzstādīšana. Ja grasies veikt remontu, ir vērts padomāt par energoaudita veikšanu, lai zinātu, kuros virzienos darboties. Veicot energoauditu, tiek novērtētas ēkas norobežojošās konstrukcijas (sienas, jumts, pagraba pārsegums), ēkas ventilācijas sistēma, apkures un karstā ūdens sistēmas. Energoauditu laikā tiek analizēta, kā esošā situācija tā arī noteikti iespējamie energoefektivitātes pasākumi un tehniskie risinājumi, lai sasniegtu zemu enerģijas patēriņu un izmaksu par enerģiju samazinājumu.


Sarunu festivālā “Lampa” ar Rīgas Tehnisko universitāti kopīgi veidotajā platformā “Siltumnīca” diskutējām par to, kādi faktori mūsu mājoklī ietekmē iemītnieku labsajūtu un ilgtermiņā arī veselību. Diskusijas audioieraksts pieejams visās podkāstu straumēšanas vietnēs ar nosaukumu “Jauna enerģija”. Uzzini vairāk.