icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Energoefektivitātes padomi

Tērēt mazāk nav vienīgais veids, kā samazināt izmaksas par elektrībuLielu daļu no mājokļa elektrības patēriņa veido apgaismojums. Tāpēc elektrības rēķinu var samazināt pavisam vienkārši – izvēloties efektīvākas spuldzes!


header img

Klasiskās kvēlspuldzes tikai 10-15% elektrības pārvērš gaismā. Tāpēc efektīvākā izvēle ir gaismas diožu jeb LED spuldzes:

  • patērē par 80–90% mazāk enerģijas;

  • darbojas līdz pat 25 reizēm ilgāk;

  • videi draudzīgākā izvēle.


Lai nekļūdīgi izvēlētos savam mājoklim piemērotāko LED spuldzi, var vadīties pēc diviem vienkāršiem soļiem. Vispirms izvēlies gaismas spilgtumu un gaismas temperatūru jeb krāsu. Savukārt pēc tam pārliecinies par citiem parametriem, kas nosaka spuldzes kvalitāti un piemērotību Tavām vajadzībām:

  • kāds ir tās darba ilgums stundās;

  • cik intensīvai lietošanai spuldze ir paredzēta;

  • kāda ir tās energoefektivitāte;

  • kā arī vai spuldzes spilgtumu var regulēt ar gaismas slēdzi.

Izvēloties LED spuldzes, to gaismas spilgtumu jāvērtē pēc lūmeniem, kas ir gaismas stipruma mērvienība un uz iepakojuma to apzīmē ar burtiem lm.

Jo vairāk lūmenu, jo spilgtāk spīdēs spuldze. Piemēram, 100 vatu kvēlspuldzes gaismai atbilst 1600 lūmenu LED spuldze.

LED spuldzes gaismai var būt dažādas temperatūras, kas nosaka izstarotās gaismas krāsu.

Gaismas temperatūru mēra Kelvina grādos un apzīmē ar burtu K. Jo mazāks uz iepakojuma norādītais kelvinu daudzums, jo gaisma būs siltāka un dzeltenāka, jo tas lielāks, jo zilganāka un aukstāka būs gaisma.

LED spuldzes mūžu mēra darba stundās.

Vidēji tas ir 50 000 stundu jeb 14 gadu, ja pieņemam, ka spuldze dienā tiek darbināta 5 stundas.

Ieslēgšanas/izslēgšanas reižu skaits norāda, cik intensīvai lietošanai spuldze ir paredzēta.

Ja plāno spuldzi izmantot vietā, kur tā bieži tiek ieslēgta un izslēgta – piemēram, gaismai ar kustības sensoru – izvēlies spuldzi ar lielāku ieslēgšana un izslēgšanas ciklu skaitu.

Spuldzes enerģijas patēriņu nosaka energoefektivitātes marķējums un norādītais vatu skaits.

Jo augstāka būs spuldzes energoefektivitātes klase, jo mazāk elektrības tā patērēs. Savukārt norādītais vatu skaits ļauj precīzi salīdzināt elektrības patēriņu starp dažādām spuldzēm.

Ne visas LED spuldzes darbosies ar gaismas spilgtumu regulējošiem slēdžiem jeb dimmeriem.

Ja vēlies regulēt spuldzes spilgtumu - meklē attiecīgu norādi uz iepakojuma.


Tāpat kā elektroiekārtām LED spuldzēm pienākas ražotāja noteikta garantija. Iegādājoties LED spuldzi, saglabā čeku un iepakojumu. Gadījumā, ja spuldze izdeg ātrāk par norādīto garantijas laiku, varēsi to apmainīt pret jaunu vai saņemt atpakaļ savu naudu.