Enerģija, ko ik sekundi ražo Baltijas vējš

Enefit grupa ir vadošais vēja enerģijas ražotājs Baltijas valstīs.

22 Enefit vēja parkos gadā tiek saražotas ap 1,4 TWh elektroenerģijas, kas spētu ar elektrību nodrošināt 70% Latvijas mājsaimniecību.

Latvijā jau gandrīz puse Enefit klientu ir izvēlējušies vēja elektrības tarifu Energoneatkarība.


Energoneatkarība

Vējš ir mūsu vietējais enerģijas avots, un tā izmantošana elektrības ražošanai veicina Latvijas enerģētisko drošību un neatkarību.

Mazāki rēķini

Vēja ražošanas zemās izmaksas ļauj mums saviem klientiem piedāvāt par aptuveni 30% zemāku fiksēto elektrības cenu nekā aktuālie piedāvājumi Latvijas tirgū.

Draudzīgs videi

Atjaunīgās vēja enerģijas ražošana atmosfērā neveido CO2 izmešus. Jo vairāk cilvēku šo elektrību lietos, jo tīrāks būs gaiss.


Ļauj vēja enerģijai ienākt tavā mājoklī

Norādi mājokļa vidējo mēneša elektrības patēriņu.

kWh / mēnesī



Tevis izlietotās vēja elektrības pozitīvā ietekme uz vidi:

CO2 emisiju samazinājums


Nenobraukti

ar auto
Iestādīti

gadā

Turklāt draudzīga videi un arī maciņam ir vēja enerģijas efektīva izmantošana


Kā samazināt apgaismojuma elektrības patēriņu?

Spuldžu maiņa

Apgaismojums veido gandrīz ceturto daļu no mājokļa elektrības rēķina. Visefektīvākais risinājums apgaismojuma enerģijas patēriņa mazināšanai ir LED spuldžu izmantošana. Izvēloties LED spuldzes kvēlspuldžu vietā, izdevumus par gaismekļu enerģiju var samazināt pat par 80%.

Apgaismojuma regulēšana

Bez LED spuldžu lietošanas un gaismas izslēgšanas, atstājot istabu, mājokļa energoefektivitāti veicinās arī dažādas ierīces, kas palīdz regulēt apgaismojumu.

Kāpēc izvēlēties LED apgaismojumu?

Klasiskās kvēlspuldzes tikai 10-15% elektrības pārvērš gaismā. Tāpēc efektīvākā izvēle ir gaismas diožu jeb LED spuldzes. Turklāt LED spuldzes:

  • patērē par 80–90% mazāk enerģijas
  • darbojas līdz pat 25 reizēm ilgāk

Kā izvēlēties LED spuldzes?

Spuldzes izmērs

Lai izvēlētos spuldzi, kas iederas gaismas objektā, pirmkārt, ir jāpārliecinās par nepieciešamo spuldzes un spuldzes cokola izmēru.

Gaismas spilgtums

Izvēloties LED spuldzes, to gaismas spilgtumu jāvērtē pēc lūmeniem, kas ir gaismas stipruma mērvienība. Uz iepakojuma tos apzīmē ar burtiem lm.

Gaismas temperatūra

LED spuldzes gaismai var būt dažādas temperatūras, kas nosaka izstarotās gaismas krāsu.

Gaismas temperatūru mēra Kelvina grādos un apzīmē ar burtu K. Jo mazāks uz iepakojuma norādītais kelvinu daudzums, jo gaisma būs siltāka un dzeltenāka, jo tas lielāks - jo zilganāka un aukstāka būs gaisma.

Papildu izvēles faktori

Pēc tam vari pārliecināties par citiem parametriem, kas nosaka spuldzes kvalitāti un piemērotību tavām vajadzībām:

  • kāds ir tās darba ilgums stundās;
  • kāda ir tās energoefektivitāte (energoefektivitātes klase un enerģijas patēriņš (vati,W);
  • vai spuldzes spilgtumu var regulēt ar gaismas slēdzi/dimmeri.

Kā darbojas LED spuldžu garantija?

Tāpat kā elektroiekārtām, LED spuldzēm pienākas ražotāja noteikta garantija. Iegādājoties LED spuldzi, saglabā čeku un iepakojumu. Gadījumā, ja spuldze izdeg ātrāk par norādīto garantijas laiku, varēsi to apmainīt pret jaunu vai saņemt atpakaļ savu naudu.


Kas ir energoefektivitātes marķējums?

Energomarķējums ir krāsaina uzlīme uz elektriskajām ierīcēm, kas norāda ierīces energoefektivitātes klasi (cik lietderīgi ierīce patērē elektroenerģiju) un citus tās būtiskākos parametrus, piemēram, skaņas līmeni, ietilpību u.c.

Tas ir Eiropas Savienības noteikts instruments, kas palīdz pircējiem visā Eiropā iegādāties energoefektīvākas un videi draudzīgākas sadzīves iekārtas un veicina inovatīvu, efektīvu produktu ražošanu un izstrādi.

Svarīgi minēt, ka ierīcēm ir jābūt marķētām, neatkarīgi no tā, vai prece tiek iegādāta veikalā vai tiešsaistes tirdzniecības vietā.

Kādām ierīcēm piešķir energomarķējumu?

Energomarķējumu piešķir tādām elektroierīču grupām, kā:

  • spuldzes
  • sildītāji
  • ledusskapji un saldētavas
  • veļas mazgājamās mašīnas un žāvētāji
  • gaisa kondicionētāji un ventilatori
  • elektroniskie displeji, ieskaitot televizorus

Kas norādīts energomarķējumā?

Pakāpeniski tiek ieviests jauns energomarķējums.

Šobrīd tas ir tādām ierīču grupām, kā ledusskapjiem un saldētavām, veļas mazgāšanas/žāvēšanas mašīnām, TV un elektroniskajiem displejiem, trauku mazgāšanas mašīnām, gaismas avotiem. Taču plānots pakāpeniski ieviest to visām ierīču grupām.

Jaunajā marķējumā ir cita energoefektivitātes klašu skala, un tā paredz, ka ierīces tiek kārtotas G-A klasēs (tiek likvidētas A+, A++ un A+++ klases).

Esošās ierīces tiks pārceltas zemākās klasēs, taču tas nenozīmē, ka to energoefektivitāte kļūst zemāka. Ierīces enerģijas patēriņš paliek tāds pats - mainās tikai efektivitātes vērtējums, t.i., burts, marķējumā.


Kā sekot līdzi elektrības patēriņam?

Mājokļa patēriņu ar stundas precizitāti var uzzināt Enefit Latvija lietotnē vai Mans Enefit pašapkalpošanās portālā.

Pēc aplūkotajiem datiem ir iespējams novērtēt, kas elektrības patēriņu samazina un kas palielina. Var salīdzināt arī ilgākus periodus (nedēļu, mēnesi un gadu), lai veiktu pilnīgāku analīzi.

Analīze palīdzēs noteikt, piemēram, to, kā elektrības patēriņu ietekmē dažādas ierīces un ikdienas paradumu izmaiņas.

Elektrības patēriņa dati ar stundas precizitāti ir pieejami tikai mājokļiem ar viedo skaitītāju.

Kā pielāgot patēriņu biržas cenu svārstībām?

Enefit Latvija lietotnē ir iespējams aplūkot faktisko un nākamās dienas elektrības cenu biržā. Ja tev ir pieslēgts Dinamiskais tarifs, tad gatavība elastīgi pielāgot savu ikdienu elektrības cenu izmaiņām ļauj ietaupīt.


Kas ir atjaunīgā jeb zaļā enerģija?

Visa veida enerģiju jeb elektrību, siltumu, degvielu, u.c. iegūst no dažāda veida izejvielām jeb energoresursiem. Tos var dēvēt par avotiem, no kuriem ražo enerģiju.

Energoresursus iespējams iedalīt divās grupās - atjaunīgie un neatjaunīgie energoresursi. Sadalījums norāda, ka atjaunīgie enerģijas avoti ir tādi, kas spēj atjaunoties dabas procesu rezultātā un kas ir nosacīti neizsmeļami.

Tradicionāli pie atjaunīgajiem enerģijas avotiem pieskaita:

Saules

Ūdens

Vēja

Ģeotermālo

Gravitācijas enerģiju

Atjaunīgā jeb zaļā enerģija ir ražota no 100% atjaunīgiem energoresursiem.

Kāpēc atjaunīgā enerģija ir svarīgs ilgtspējas aspekts?

Sabiedrības pastāvēšana ir cieši saistīta ar enerģijas ieguvi un patērēšanu. Kaut arī tiek izgudrotas aizvien vairāk jaunas, energoefektīvas tehnoloģijas, pasaules kopējais enerģijas patēriņš palielinās.

Lielākoties izmantotie enerģijas avoti ir fosilie jeb neatjaunīgie(dabasgāze, ogles, nafta u.c.), taču to izmantošana gan samazina planētas resursu krājumus, gan nenāk par labu videi.

Enerģijas ražošanas procesā no fosilajiem energoresursiem, tiek emitēts vairāk CO2 nekā no atjaunīgajiem energoresursiem. Tikmēr atjaunīgie energoresursi ir ne tikai videi draudzīgāki, bet arī kļūst ekonomiski izdevīgāki.


Kā samazināt siltuma zudumus?

Vislielākie siltuma zudumi rodas, ja mājoklis nav pienīcīgi izolēts. Dati liecina, ka veicot pareizu sienu, jumta, bēniņu, pagraba, utt. jeb visas mājas siltumizolāciju (ieskaitot durvju un logu nomaiņu), ir iespējams ietaupīt līdz pat 50% siltuma.

Veicināt siltuma izplatīšanos

Nav ieteicams novietot mēbeles priekšā radiatoriem, jo cieši radiatoriem piekļauts dīvāns vai ledusskapis absorbē istabas apsildei paredzēto siltumu.

Ko darīt, ja remonts nav plānots?

Kā samazināt siltuma enerģijas izmaksas?

Nelielu ietaupījumu sniegs vispārīga temperatūras samazināšana par 1 - 2 C, savukārt visefektīvākais siltuma patēriņš būs, ja temperatūra tiks būtiski, par vairākiem grādiem, pazemināta naktī vai laikā, kad vairākas stundas uzturaties ārpus mājas.

Temperatūras kontrole

Lai istabas temperatūru būtu vienkāršāk kontrolēt, ir iespējams iegādāties un uzstādīt termostatu.